çocuk gelişimi1

Çocuk Gelişimi Nedir? Neden Bu Programı Seçmelisiniz?

Bir insanın büyüme serüvenine tanıklık etmek ister misiniz?
İnsanlar neden çocuk sahibi oluyorlar, doğum öncesinde anne karnında neler oluyor, cinsiyetimiz nasıl belirleniyor, bebekler hangi aşamalardan geçerek konuşmayı, düşünmeyi, yürümeyi, oyun oynamayı, okumayı ve yazmayı öğreniyorlar? İnsanların kişiliklerini belirleyen şeyler neler, bir çocuğun ileride nasıl biri olacağını bilebilir miyiz? Duygularımız nasıl ortaya çıkıyor? İnsanlar neden suç işler? Çocuklara neden ve nasıl eğitim verilir? Çocukların gelişimi nasıl ölçülür? Bunlar gibi pek çok sorunun yanıtı çocuk gelişimi programının ders içeriğini oluşturmaktadır.
Günümüzde okul öncesi eğitimin önemi giderek daha fazla fark edilmektedir. Erken dönem eğitimi konusunda bilinçli olan aileler çocuklarının okul öncesi eğitim alması konusunda oldukça duyarlıdır.
Giderek daha fazla aile çocuklarının daha erken eğitim alması için okul öncesi kurumlarına götürmektedir.  Türkiye’de şuan 3 bin 453 anaokulu bulunmaktadır ve her yıl bu sayıya yüzlercesi eklenmektedir.
Özellikle kadınların iş yaşamında daha fazla yer alması ve çocuk bakımı konusunda destek almak zorunda kalmaları okul öncesi eğitime ve dolayısıyla çocuk gelişimcilere duyulan ihtiyacı arttırmaktadır.

Çocuk Gelişimi Programı’nın temel amacı, çocuk gelişimi ve eğitiminin önemini benimseyen, 0–6 yaş çocuklarının gelişim özelliklerini tanıyıp, alışkanlık ve gereksinimleri konusunda bilgi kazanmış, çocukların karşılaşabilecekleri sorunlara önlemler alabilen elemanlar yetiştirmektir. Bu bölümde okuyan öğrenciler, Avrasya Üniversitesi’nin öğretim programındaki çocukların tüm gelişimlerine yönelik eğitiminin yanında onlara müzik, resim, drama, jimnastik eğitimi verebilecek donanıma sahip olacaklardır.

Çocuk Gelişimi mezunları; Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel ve resmi okulların okul öncesi eğitim merkezlerinde ve anasınıflarında yardımcı öğretmen olarak çalışabilirler. Ayrıca Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağlı gündüz bakım evleri/çocuk yuvaları/kreşlerde, çocuk sağlığı merkezlerinde, özel eğitim merkezlerinde ve çocuk kliniklerinin oyun odalarında çalışma imkânları vardır.

Programdan mezun olduktan sonra dikey geçiş yapılabilecek bölümler; Okul Öncesi Öğretmenliği, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği ve Anaokulu Öğretmenliği’dir.

 

Kimler Bu Programı Seçmeli?

İnsanın gelişimine ilgi duyan, öğrenmeye açık,
İşbirliği ve ekip çalışmasını, çocuklarla bir arada olmayı ve onlarla vakit geçirmeyi seven,
Anne babaların kaygılarını anlayabilen ve onların sorunlarına çözümler üretmeye ilgi duyan,
Farklı gelişim gösteren çocuklarla çalışmaya istekli kişiler bu bölümü okuyabilirler.